Jak prąd to transformator - zasilanie

skup transformatorów

Transformatory w przesyłaniu energii

Transport energii na duże odległości to niełatwe zadanie. Przewody energetyczne pomimo zastosowania przewodzących materiałów wciąż charakteryzują się pewnym oporem, który przyczynia się do strat energii elektrycznej, zamienian

Jak prąd to transformator - zasilanie skup transformatorów
ej w ten sposób na ciepło. Aby móc skuteczniej przesyłać prąd na duże odległości powinno się wykorzystać jego transformację, czyli zmianę napięcia prądu elektrycznego. Zauważono, że im większe napięcie tym ładunek elektryczny łatwiej przemieszcza się po przewodniku. Dlatego wykorzystuje się tranformatory do przekształcania energii elektrycznej z niskich napięć na wysokie, czyli takie, które bardziej nadają się do transportu prądu liniami energetycznymi. Prąd po dotarciu na miejsce jest z powrotem transformowany na napięcie niższe, które jest odpowiednie, na przykład dla urządzeń domowych lub nieco wyższe, wymagane w niektórych zakładach produkcyjnych. Do tego celu również wykorzystuje się transformatory, ale tym razem zbudowane w odwrotny sposób niże te, które zwiększają napięcie prądu. Niewielu z nas na pewno zdaje sobie sprawę jaki prąd płynie w naszych gniazdkach i jak jest on tam transportowany. Warto wiedzieć, że dużą rolę odgrywają w tym wszystkim te właśnie urządzenia. W roboczej formie transformatory bardzo przypominają radiatory komputera, często można je spotkać na słupach energetycznych. Jest to jednak tylko ich obudowa, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła, gdyż transformatory podczas swojej pracy pewną jego ilość wydzielają, a jeśli nie będzie ona wyprowadzona, to może przyczynić się do przepalenia transformatora.


Problem z elektryką

Dla wielu kobiet (choć czasem i mężczyzn!) kwestie związane z domowymi pracami to nie lada wyzwanie. Czasem nawet wkręcenie żarówki może okazać się trudne, nie mówiąc już o innych kwestiach, jak hydraulika czy elektryka. Choć czasami usilnie próbujemy wmówić sobie, że świetnie sobie poradzimy, pewne kwestie nas przerastają i zazwyczaj zamiast naprawiać, psujemy jeszcze bardziej. W tym przypadku stwierdzenie ,,słaba płeć" kryje w sobie trochę prawdy i należy się z tym pogodzić. Oczywiście, są na świecie wyjątki i z pewnością można spotkać kobiety, dla których tranformatory i ich skomplikowane działanie nie stanowią żadnego problemu i zapewne radzą sobie w tej materii lepiej niż niejeden rosły mężczyzna. W zdecydowaniej większości przypadków kobieta nie odróżnia jednak klucza francuskiego od klucza wiolinowego, co czasem może wprawiać w rozbawienie płeć przeciwną. Na szczęście w każdej chwili można zajrzeć do sieci w poszukiwaniu specjalisty w określonej dziedzinie, i to nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Przy odpowiednim poszukiwaniu nie trzeba wcale wydawać fortuny, a ekspert od napraw będzie w naszym domu nawet już po kilkudziesięciu minutach. Należy pamiętać, że prąd i tym podobne to nie zabawka - jeden fałszywy ruch i skutki mogą być wręcz tragiczne. Ta zasada tyczy się zresztą obu płci - jeżeli panowie również nie czują się kompetentni w naprawie usterki, powinni schować dumę do kieszeni i również zasięgnąć porady. W tym i każdym innym przypadku najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.


Transformatory - zalety urządzenia

Tranformatory to urządzenia, które odznaczają się takimi cechami, jak na przykład: trwałość, wytrzymałość oraz bardzo solidne wykończenie. Idealny transformator to teoretyczny transformator liniowy, który jest bezstratny i doskonale sprzężony. Idealne sprzężenie oznacza nieskończenie wysoką przepuszczalność magnetyczną rdzenia i indukcyjność uzwojenia oraz zerową siłę magnetomotoryczną. Zmienny prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora próbuje wytworzyć zmienny strumień magnetyczny w rdzeniu transformatora, który jest również otoczony przez uzwojenie wtórne. Ten zmienny strumień w uzwojeniu wtórnym indukuje zmienną siłę elektromotoryczną.

Uzwojenia są owinięte wokół rdzenia o nieskończenie wysokiej przenikalności magnetycznej, tak że cały strumień magnetyczny przechodzi zarówno przez uzwojenie pierwotne, jak i wtórne. Przy źródle napięcia podłączonym do uzwojenia pierwotnego i obciążeniu podłączonym do uzwojenia wtórnego prądy transformatora płyną we wskazanych kierunkach, a siła elektromotoryczna rdzenia zmniejsza się do zera.

Zgodnie z prawem Faradaya - ten sam strumień magnetyczny przechodzi zarówno przez uzwojenie pierwotne, jak i wtórne w idealnym transformatorze, napięcie jest indukowane w każdym uzwojeniu proporcjonalnie do jego liczby uzwojeń. Stosunek napięcia uzwojenia transformatora jest wprost proporcjonalny do stosunku zwojów uzwojenia. Transformatory w dzisiejszych czasach są niesamowicie potrzebne, właśnie dlatego na rynku pojawia się ich tak dużo. Jest to bardzo ważne.